Obserwacja – niezastąpiona technika śledcza

Obserwacja to jedno z najskuteczniejszych i najczęściej używanych narzędzi prywatnego detektywa. Ale w realnym życiu nie przypomina hollywoodzkiego kryminału.

Detektyw często całymi dniami stacjonuje pod obserwowanym domem czy innym obiektem, dokładnie filmując i fotografując wszystkie osoby i samochody pojawiające się w pobliżu, albo przez wiele godzin podąża za obserwowaną osobą.

Celem prowadzenia obserwacji jest nie tylko pozyskanie informacji, ale przede wszystkim zgromadzenie dowodów do wykorzystania w późniejszym dochodzeniu karnym lub postępowaniu sądowym.

Niezależnie od tego, czy oznacza to obserwowanie magazynu, z którego notorycznie znika towar czy też śledzenie osoby podejrzewanej o wykradanie tajemnic firmy, konieczna jest cierpliwość, czujność i dyskrecja. Kierujemy się zasadą: patrz, słuchaj, podążaj.

Jak przygotowuje się obserwację?

Doświadczeni detektywi wiedzą, że kluczem do większości zadań śledczych są prace poprzedzające inwigilację. Zanim ruszymy w teren, robimy dokładną analizę w sieci wykorzystując media społecznościowe, dostępne rejestry gospodarcze, informacje medialne. W ten sposób uzyskujemy istotne wskazówki dotyczące powiązań między firmami oraz osobami kluczowymi dla danej sprawy. Robimy także wywiad środowiskowy, aby zdobyć jak najwięcej informacji o obserwowanych osobach bądź grupach osób np. działających na szkodę firmy.

Dzięki starannemu przygotowaniu – wytypowaniu osób, miejsc, tras, przepływów środków finansowych - obserwacja przynosi konkretne efekty w postaci zgromadzonych dowodów.

Jak długo trwa obserwacja?

Dopasowujemy swoje działania do konkretnego przypadku oraz wymagań klientów. W sprawach gospodarczych obserwacja może trwać nawet kilka tygodni czy miesięcy, gdyż zazwyczaj obejmuje różne osoby i lokalizacje.

Najdłuższa obserwacja jaką jeden z naszych detektywów prowadził non stop trwała ponad 20 godzin. Dotyczyła pracownika, który organizował kradzież odczynników z dużego laboratorium chemicznego. Robił to na zlecenie grupy przestępczej zajmującej się podrabianiem suplementów diety.

Jakie środki techniczne wykorzystuje się podczas obserwacji? 

Można śmiało powiedzieć, że rozwój technologii sprzyja detektywistyce. Urządzenia służące do obserwacji oraz rejestracji audio i video są dostępne we wszystkich rozmiarach i kształtach - od kamery chowanej w długopisie czy okularach, przez kamerę ukrytą w czujniku dymu, aż po drony, które unoszą się niezauważone nad podejrzanymi i śledzą każdy ich ruch.

 

Nie chodzi jednak o to, by korzystać ze wszystkich urządzeń naraz (choć i to się zdarza), ale o to, by dopasować technikę do zadania śledczego w celu uzyskania najlepszych dowodów dla klienta.

Zwykły smartfon zapewnia teraz wysokiej jakości wideo, zdjęcia oraz nagrania audio. Jego zaletą jest również to, że podczas obserwacji w miejscach publicznych wyciągnięcie telefonu nie budzi niczyjego zdziwienia, natomiast użycie aparatu fotograficznego natychmiast zwraca uwagę.

Skuteczną obserwację wspomagają również różnego rodzaju lokalizatory. Sztuka polega na tym, aby lokalizator umieścić we właściwym miejscu, co czasami wiąże się z ryzykiem dla detektywa.

Kiedyś jeden z naszych detektywów wszedł pod samochód osoby obserwowanej, żeby zainstalować GPS. Osoba miała być w domu. Nagle obok jego głowy pojawiły eleganckie szpilki figurantki, która wsiadła do auta i odjechała. Kolega zachował spokój, leżał pod samochodem. Zdążył zainstalować lokalizator, nic mu się nie stało.

Jakie ryzyko związane jest z obserwacją?  

Dla naszych klientów nie ma żadnego ryzyka. Nasi detektywi działają na podstawie i w granicach prawa. Potrafimy też wykorzystać umiejętność improwizacji oraz szybki refleks, żeby reagować na zmieniającą się sytuację.

Ale zdarza się, że prowadzenie obserwacji wiąże się z ryzykiem dla detektywa. Jeden z obserwowanych zaatakował kiedyś naszą koleżankę. Zajechał jej drogę, groził i obrażał. Ale szybko się wycofał, gdy podjechał kolega o sylwetce zapaśnika.

Innym razem do koleżanki prowadzącej obserwację pod nocnym klubem, podeszli handlarze narkotyków, którzy przestraszyli się, że jest ona z policji. Zaczęli ją wypytywać co tu robi, po co stoi etc. Przekonała ich, że tylko śledzi chłopaka, bo podejrzewa go o zdradę. W rzeczywistości śledztwo dotyczyło znanego youtubera.  

Jakie wyniki w śledztwie daje obserwacja?

Dobrze przygotowana i starannie przeprowadzona obserwacja, z zastosowaniem niezawodnych urządzeń przynosi niepodważalne dowody, nie do obalenia w sądzie. Dostarczamy klientowi raport zawierający nie tylko szczegółowe informacje zilustrowane zdjęciami, materiałami wideo czy audio, ale również analizę tych informacji przydatną np. w pracy kancelarii prawnej przy składaniu pozwu oraz prowadzeniu sprawy przed sądem. 

 

 • Warszawa
  ul. Sienna 72/14,
  00-833 Warszawa

 • Gdańsk
  ul. Hynka 6,
  80-465 Gdańsk

 • Paryż
  Biuro operacyjne

Zapoznaj się z ofertą agencji śledczej wyspecjalizowanej dla klienta biznesowego

Pn-Pt 9-17
+48 730 006 581