UWAGA! Oszuści podrabiają leki na odchudzanie

Wystarczy seria niezbyt bolesnych zastrzyków w brzuch, udo czy ramię, a można stracić kilka lub nawet kilkanaście kilogramów w zaledwie kilka tygodni. I to bez przestrzegania ścisłej diety czy wyczerpujących ćwiczeń.

Niezwykle popularny ostatnio lek Wegovy (produkowany przez duńską firmę Novo Nordisk) zawiera semaglutyd – substancję, która działa podobnie jak naturalny hormon, wytwarzany w żołądku po zjedzeniu posiłku. Semaglutyd zmniejsza produkcję glukozy w wątrobie oraz stymuluje wytwarzanie insuliny przez trzustkę, dzięki czemu obniża poziom cukru we krwi. Jednocześnie substancja ta ma właściwości hamujące apetyt, dlatego stosuje się ją w terapii otyłości.

Przyjmowanie leku jest łatwe i wygodne. Raz na tydzień, o dowolnej porze dnia, wstrzykuje się roztwór podskórnie w brzuch, udo lub ramię. Miejsce wstrzyknięcia można zmieniać. Po 4 tygodniach zwiększa się dawkę. Kuracja trwa do 16 tygodni, ale już po ośmiu widać efekty.

To przełom w leczeniu nadwagi i otyłości. Nic dziwnego, że popyt na lek przewyższa podaż. Każda partia trafiająca do aptek wyprzedaje się w ciągu kilku dni, a czasem nawet kilku godzin.

To z kolei stwarza idealną okazję dla oszustów. Na trop grupy, która wprowadziła na rynek podrobiony lek na odchudzanie trafiliśmy dzięki czujności trenera w jednym z klubów fitnessu w Trójmieście. Dowiedział się, że jedna z jego klientek sprzedaje innym paniom wstrzykiwacze zawierające jakoby lek Wegovy sprowadzony z Niemiec. Wstrzykiwacze były bez opakowań, bez ulotek, miały tylko dość niezdarnie naklejoną nalepkę z nazwą leku. Już na pierwszy rzut oka wyglądały podejrzanie.

Sprzedającej udało się jednak przekonać klientki, że wstrzykiwacze zawierają prawdziwy lek produkowany w Danii, ale pakowany w laboratorium w Niemczech. A dzięki temu, że nie ma opakowań, ani ulotki preparat jest dużo tańszy – zamiast 1600 zł za opakowanie, kosztuje „tylko” 900 zł. Proceder trwał kilka tygodni zanim klientki podniosły alarm, ponieważ podanie „leku” doprowadziło u kilku z nich do poważnej infekcji w miejscu wstrzyknięcia.

Trener skontaktował się z nami. Zaczęliśmy obserwację osoby sprzedającej wstrzykiwacze. Działała w kilku klubach fitness, oferowała też na portalach sprzedażowych „niezawodną kurację odchudzającą” za pomocą „skutecznych leków sprowadzanych z Niemiec”. Na zdjęciach był prawdziwy preparat Wegovy, ale klienci dostawali „gołe” wstrzykiwacze wypełnione jakąś cieczą.

Zainwestowaliśmy w kupno, żeby sprawdzić co zawierają wstrzykiwacze.

Laboratorium chemiczne przeprowadziło testy na nasze zlecenie. Okazało się, że we wstrzykiwaczach jest… roztwór soli fizjologicznej, czyli substancja, która teoretycznie nikomu nie powinna zaszkodzić, ale też z całą pewnością nie wspomagała ona odchudzania. Do infekcji zapewne doszło dlatego, że igły wstrzykiwaczy nie były wystarczająco sterylne.

Wstrzykiwacze do prawdziwego leku produkowane są w Belgii, a ostatnio także w USA z zachowaniem wysokich standardów sterylności i bezpieczeństwa. Skąd pochodzą wstrzykiwacze podróbek leków oferowanych w Polsce? Prawdopodobnie z Chin lub innego dalekowschodniego państwa.

Dzięki obserwacji oszustki trafiliśmy na grupę przestępców, którzy zajmowali się „hurtową dystrybucją” podrabianego leku Wegovy. Dostawy (w niewielkich partiach) trafiały do Polski z … Kazachstanu opisane jako „próbki towaru”, dzięki czemu sprowadzająca je spółka unikała opłat celnych oraz płacenia VAT.

Cała operacja była bardzo opłacalna mimo poniesionych kosztów wytwarzania podróbek oraz sprowadzenia ich z Dalekiego Wschodu do Polski. Przestępcom sprzyjało wielkie zapotrzebowanie na lek.

Udaremniliśmy ten proceder, przynajmniej na jakiś czas. Ale wciąż nie brakuje zdesperowanych osób, które pragną schudnąć dosłownie „za każdą cenę”. Dla nich nawet podrabiany lek jest lepszy niż żaden. Dlatego ostrzegam – uważajcie na preparaty lecznicze oferowane przez Internet. Ich skuteczność może być żadna, a skutki uboczne mogą być groźne.

Jeśli natknęliście się na podrobione leki (nie tylko odchudzające) – skontaktujcie się z moją firmą InvestProtect https://www.investprotect.pl/ tel.730 868 895 lub bezpośrednio ze mną tel. 730 868 862.

Nasi detektywi mają doświadczenie w takich trudnych, międzynarodowych śledztwach. 

 

 • Warszawa
  ul. Sienna 72/14,
  00-833 Warszawa

 • Gdańsk
  ul. Hynka 6,
  80-465 Gdańsk

 • Paryż
  Biuro operacyjne

Zapoznaj się z ofertą agencji śledczej wyspecjalizowanej dla klienta biznesowego

Pn-Pt 9-17
+48 730 006 581