Oszustwo „na Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości”

Jakie jest najbardziej perfidne oszustwo w sieci? W moim prywatnym rankingu pierwsze miejsce zajmuje podszywanie się pod Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.Ostatnio przestępcy wysyłają maile rzekomo pochodzące od zastępcy Komendanta CBZC nadkom. Marcina Bednarza.

Do wiadomości dołączany jest załącznik w formacie „pdf”. Z jego treści wynika, że adresat jest podejrzany o przestępstwa pedofilskie i musi natychmiast udzielić odpowiedzi.

Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą zastraszenia odbiorcy, a plik "pdf" może zawierać szkodliwe oprogramowanie. Celem oszustów jest kradzież naszych danych, czego konsekwencją może być utrata naszych pieniędzy. Przestępcy tym razem posłużyli się adresem mailowym, który zakończony jest tak samo jak prawdziwy adres CBZC, czyli: @cbzc.policja.gov.pl. A to zwiększa ryzyko nabrania się na to oszustwo.

Na szczęście nie wszyscy przestępcy dysponują tak zaawansowanymi metodami. Wielu wysyła maile phishingowe z zupełnie niewiarygodnych adresów np.: Netflix PŁ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. czy Ministerstwo Finansów – Portal Gov.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Czasem wystarczy dokładnie spojrzeć na adres mailowy, z którego przychodzi wiadomość, by nie stracić wrażliwych danych i pieniędzy. Bądźcie bezpieczni w sieci i nie tylko.

#niedajsięoszukać 

 • Warszawa
  ul. Sienna 72/14,
  00-833 Warszawa

 • Gdańsk
  ul. Hynka 6,
  80-465 Gdańsk

 • Paryż
  Biuro operacyjne

Zapoznaj się z ofertą agencji śledczej wyspecjalizowanej dla klienta biznesowego

Pn-Pt 9-17
+48 730 006 581