Jak bronić się przed przemocą psychiczną?

Mąż znęcał się nad nią psychicznie. Choć nigdy nie podniósł na nią ręki, nigdy nie uderzył, czuła się coraz bardziej poniżona, bezradna, bezsilna. Bała się z kimkolwiek o tym porozmawiać, bo kto uwierzy w przemoc, której na pierwszy rzut oka nie widać? Nie ma świadków, bo wszystko dzieje się w czterech ścianach. Nie ma namacalnych dowodów, bo psychiczne znęcanie się nie zostawia siniaków ani blizn. Dlatego często ofiarom przemocy psychicznej wydaje się, że są w sytuacji bez wyjścia.

Moja klientka przez kilka lat tkwiła w toksycznym związku. Jej mąż stosował wszystkie metody przemocy psychicznej opisane w podręcznikach psychologii:

 • groźby
 • wyzwiska
 • manipulację
 • szantaż
 • upokorzenia
 • publiczne uszczypliwości

Do tego dochodziła jeszcze patologiczna zazdrość, odcinanie jej od znajomych, ciągła kontrola. Dzięki szpiegującej aplikacji zainstalowanej w jej telefonie zawsze wiedział, gdzie ona jest. Dzięki kamerom umieszczonym w całym domu zawsze wiedział z kim się spotyka. Kiedy moja klientka zaczęła podejrzewać, że jest nie tylko dręczona psychicznie, ale również nieustająco inwigilowana, postanowiła skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy. Chciała tylko potwierdzić, że jest śledzona, ale dzięki naszej akcji otrzymała niepodważalne dowody przemocy psychicznej ze strony męża. Złożyła pozew o rozwód i wygrała sprawę w sądzie.

Można powiedzieć, że pokonaliśmy dręczyciela jego własną bronią. Dzięki naszym instrukcjom i dostarczonemu sprzętowi klientce udało się ściągnąć z laptopa męża nagrania z kamer zainstalowanych w ich domu. Na nagraniach były zarejestrowane wyzwiska, obelgi, upokarzające uwagi podczas spotkań z przyjaciółmi, groźby pobicia – wszystkie dowody psychicznego znęcania się.

Dlaczego jej mąż nie skasował tych obrzydliwych nagrań? Być może był przekonany, że „głupia świnia”, jak nazywał żonę, nie wpadnie na to, by nagrania wykorzystać. A może oglądanie jak ją dręczy sprawiało mu przyjemność?

Kolejne ważne dowody pomogła nam zdobyć sąsiadka – całkiem obca osoba, mieszkająca za płotem. Przemocowy partner mojej klientki, był mistrzem stwarzania pozorów, dla wszystkich z zewnątrz był bardzo uprzejmy, ale we własnym ogródku, przy grillu nie potrafił się pohamować. Zapomniał, że ktoś może usłyszeć, jak obrzuca żonę obelgami, wyśmiewa się z niej, poniża. A sąsiadka słyszała to wiele razy. Podczas wywiadu środowiskowego była pierwszą osobą, która opowiedziała nam jaki naprawdę jest jej „uprzejmy” sąsiad. Poprosiliśmy sąsiadkę o zgodę na zainstalowanie sprzętu nagrywającego w jej ogrodzie. W ten sposób zdobyliśmy ważne nagrania audio. Sąsiadka zeznawała też w sądzie.

Moja klientka wygrała sprawę rozwodową – sąd orzekł winę jej męża oraz wydał zakaz zbliżania się do niej, ponieważ mąż wielokrotnie groził jej pobiciem, a nawet śmiercią, co zostało zarejestrowane na nagraniach.

Z mojego doświadczenia wynika, że właśnie nagrania audio, wideo, SMS-y, maile – to najlepsze dowody rzeczowe, dokumentające stosowanie przemocy psychicznej. Takie dowody może zebrać sama ofiara przemocy (choć często bywa to trudne) albo niezależnie prywatny detektyw. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Dowodami mogą być również:

 • Zeznania rodziny potwierdzające, że strona pokrzywdzona znajdowała się w złym stanie psychicznym spowodowanym przemocą.
 • Dokumentacja lekarska – jeśli ofiara szukała pomocy lekarskiej w związku z depresją czy załamaniem nerwowym.
 • Dokumentacja z udziału w różnych formach wsparcia – to może być wizyta u psychologa, udział w terapii czy w programie dla osób z rodzin przemocowych.
 • Historia konta, kopie paragonów i rachunków – te dowody mogą udokumentować przemoc ekonomiczną, np. wydzielanie pieniędzy.

Według statystyk ofiarami przemocy psychicznej najczęściej padają kobiety i dzieci. Dzieje się tak dlatego, że często w rodzinach to właśnie one stanowią najsłabsze ogniwo i łatwy cel dla agresora. Często to właśnie kobiety i dzieci są zależne od mężczyzny, a te nierówności dają podstawy do wystąpienia przemocy psychicznej.

Pamiętaj! Jeśli jesteś dręczona psychicznie, jeśli czujesz się zagrożona przez męża czy partnera, nie wahaj się opowiedzieć o tym rodzinie, przyjaciołom, terapeucie. Szukaj profesjonalnej pomocy. To może być prywatny detektyw, psycholog, psychiatra, instytucja np. Niebieska Linia lub inny ośrodek pomocy.

Wyrwanie się z przemocowego związku to nie jest zadanie, któremu można podołać w pojedynkę, dlatego warto poszukać wszelkiego wsparcia. Jeśli jesteś ofiarą przemocy psychicznej, pamiętaj przede wszystkim, że nie jesteś pozostawiona sama sobie.

W każdej sprawie możesz zwrócić się bezpośrednio do mnie: Wojciech Koszczyński tel. 730 006 581.

 • Warszawa
  ul. Sienna 72/14,
  00-833 Warszawa

 • Gdańsk
  ul. Hynka 6,
  80-465 Gdańsk

 • Paryż
  Biuro operacyjne

Zapoznaj się z ofertą agencji śledczej wyspecjalizowanej dla klienta biznesowego

Pn-Pt 9-17
+48 730 868 862