Jak wykorzystać biały wywiad w biznesie?

Prowadziłem niedawno sprawę, w której analiza OSINT (Open Source Intelligence, po polsku biały wywiad) przyczyniła się do zlikwidowania nieuczciwej konkurencji. Część założycieli firmy odeszła i otworzyła konkurencyjny biznes, zabierając klientów oraz know-how. Pozostali rozpoczęli prawną batalię o ochronę własności intelektualnej. Kiedy zgłosili się do mnie, proces trwał już od roku, a sytuacja wydawała się beznadziejna. Ale nasza analiza OSINT zmieniła wszystko, ujawniając powiązania między dyrektorem działu prawnego firmy, a żoną adwokata konkurenta. Po zwolnieniu nieuczciwego dyrektora moi klienci wygrali sprawę.

To tylko jeden z przykładów wykorzystania białego wywiadu w biznesie. Rozmowy z kolejnymi klientami przyniosły nieoczekiwane wnioski: tylko ok. 10% firm korzysta z OSINT. Najczęściej są to działy HR dużych korporacji. Tymczasem wielu właścicieli firm i przedsiębiorców zadaje sobie pytanie:

Do czego może się przydać biały wywiad w mojej firmie? 

Biały wywiad to polskie określenie dla procesu znanego w świecie jako OSINT, czyli z ang. Open Source Intelligence. Jest to forma legalnego wywiadu gospodarczego, która polega na pozyskiwaniu informacji z ogólnodostępnych źródeł, takich jak social media i inne zasoby internetu. Biały wywiad z sukcesem wykorzystywany jest od wielu lat, a stosują go m.in. agencje wywiadowcze, policja, czy prywatne firmy specjalizujące się w prowadzeniu wywiadu gospodarczego oraz usług detektywistycznych. Narzędzia OSINT umożliwiają firmom bieżącą ocenę lojalności obecnych lub potencjalnych pracowników, kontrahentów oraz partnerów. Pomagają w utrzymaniu wysokiej jakości zarządzania, umożliwiając szybką reakcję w konkretnych przypadkach, które mogą zaszkodzić reputacji firmy, narazić ją na straty finansowe czy kradzież własności intelektualnej.

Typowe badanie OSINT składa się z czterech faz: zbierania danych, sprawdzania ich poprawności, sortowania i analizy. Technicznie możesz to zrobić sam 😊. Jednak zdaniem specjalistów ponad 99% danych w sieci jest ukrytych przed popularnymi wyszukiwarkami, co może utrudnić lub uniemożliwić ręczne znalezienie potrzebnych informacji. Profesjonalna analiza OSINT zmienia reguły gry: automatyzując duże części procesu, pozwala zaoszczędzić cenny czas i pieniądze.

Narzędzia OSINT w procesie rekrutacji i weryfikacji partnerów biznesowych

Metody białego wywiadu są bardzo skuteczne w procesie rekrutacji, podczas weryfikacji potencjalnych pracowników, partnerów biznesowych czy kontrahentów. Pozwalają też na bieżąco monitorować lojalność wobec firmy, udaremniać wyciek wrażliwych danych lub kradzież własności intelektualnej.

Analizy OSINT to rozwiązanie posiadające wiele zalet, do których zalicza się przede wszystkim:

 • niskie koszty pozyskiwania informacji – dostęp do większości danych jest całkowicie darmowy, a nawet jeśli niektóre bazy czy portale wymagają opłat, to są one niewielkie w porównaniu do innych metod pozyskiwania informacji, czy potencjalnych strat; 
 • szybkość pozyskiwania informacji;
 • różnorodność źródeł, z których można pozyskiwać informacje – ilość źródeł jest nieograniczona i mogą to być m.in. social media, fora internetowe, krajowe i zagraniczne media (telewizja, radio, prasa), serwisy informacyjne, ogólnodostępne bazy danych, platformy handlowe, serwisy internetowe, czy blogi;
 • legalność pozyskiwania informacji – wykorzystując biały wywiad przedsiębiorca nie naraża się na konsekwencje prawne związane z nielegalnym pozyskiwaniem informacji.

Rekrutacje na strategiczne stanowiska dla firm np. IT czy finanse zawsze powinny być bardzo przemyślane i poddane dokładnemu procesowi weryfikacji. Oficjalne bazy danych bądź informacje podane przez kandydata nie zawsze oddają rzeczywistość, z którą mamy do czynienia, co w konsekwencji drogo może nas kosztować. 

Weryfikacja profilu kandydata w social mediach - nie tylko jego samego, ale także jego otoczenia, znajomych, historii udostępniania treści może dać obraz odbiegający od tego, co przekazuje on pracodawcy. Przykładem mogą być poglądy i zaangażowanie w kontrowersyjne ruchy polityczne, publikowanie niestosownych treści, czy też utrzymywanie kontaktów z konkurencją, których kandydat nie ujawnia. Wszystko to może narazić firmę nie tylko na utratę wizerunku, ale również na straty finansowe przez ujawnienie tajemnic firmowych. 

Metody OSINT są przydatne również w odszukiwaniu oraz nawiązywaniu kontaktów z potencjalnymi pracownikami, którzy zamieszczają w Internecie informacje o swoim wykształceniu, umiejętnościach, wykonywanym zawodzie oraz profesjonalnej karierze. Na ich podstawie można skontaktować się z wybranymi osobami i zaproponować zatrudnienie. 

Analiza OSINT idealnie sprawdza się w weryfikacji potencjalnego partnera, z którym chcemy nawiązać relacje biznesowe, podwykonawcy z innego regionu bądź kraju.

Czy narzędzia OSINT wymagają specjalnych umiejętności?

Cóż, zdecydowanie nie są jak TikTok 😊. Zamiast tracić cenny czas, aby nauczyć się głównych technik korzystania z podstawowych narzędzi, lepiej wykorzystać know-how profesjonalnej firmy. W obszarze OSINT daje to wymierne korzyści finansowe. Pracownicy działu HR nie zawsze znają metody białego wywiadu. Często nie posiadają też wiedzy o konkretnych narzędziach umożliwiających szybkie i efektywne przeszukiwanie profili społecznościowych oraz innych zasobów internetu. Z drugiej strony właściciele małych i średnich firm często nie dysponują czasem i możliwościami weryfikacji potencjalnego podwykonawcy bądź partnera. Szybkie i efektywne sprawdzenie pracownika, podwykonawcy czy kontrahenta za pomocą narzędzi OSINT przez profesjonalnego analityka to zdecydowanie mniejszy koszt niż narażenie firmy na straty, wynikające z zatrudnienia nieuczciwej osoby lub włączenia do firmy niesolidnego wspólnika. Podsumowując - zdecydowanie może się to opłacić.

Zapraszam do współpracy i bezpośredniego kontaktu ze mną +48 730 006 58 lub z moją firmą InvestProtect +48 730 868 895.

 

 • Warszawa
  ul. Sienna 72/14,
  00-833 Warszawa

 • Gdańsk
  ul. Hynka 6,
  80-465 Gdańsk

 • Paryż
  Biuro operacyjne

Zapoznaj się z ofertą agencji śledczej wyspecjalizowanej dla klienta biznesowego

Pn-Pt 9-17
+48 730 006 581