Jak wygląda współpraca detektywa z kancelarią prawną

W amerykańskich serialach i filmach kryminalnych, prywatny detektyw współpracujący z adwokatem to standard. Tak się dzieje nie tylko w fikcyjnych scenariuszach. Filmy są w tym przypadku odbiciem rzeczywistości. W USA kancelarie prawne często zatrudniają jednego albo nawet kilku śledczych, lub współpracują na stałe z firmą detektywistyczną. Obie strony korzystają na takiej współpracy. Detektyw zbiera informacje i dowody. Prawnik wykorzystuje je, aby przygotować najlepszą strategię w sądzie. Klient wygrywa sprawę.

W Polsce, jeszcze kilka lat temu ścisła współpraca adwokata i prywatnego detektywa była rzadkością. Dawało się wyczuć coś w rodzaju wzajemnej niechęci. Adwokaci uważali, że sami zgromadzą potrzebne dowody, a detektywi nie chcieli działać pod dyktando prawników. Na szczęście sytuacja powoli się zmienia. Adwokaci i radcowie prawni wiedzą już, że detektyw może profesjonalnie udokumentować pewne zdarzenia lub dotrzeć do pożądanych informacji. W sądach szczegółowy raport przygotowany przez detektywa jest traktowany jako niepodważalny dowód, zwłaszcza jeśli detektyw prowadzący śledztwo stawia się w sądzie jako świadek, potwierdzający swoje ustalenia.

Prywatny detektyw gromadzi dowody w sprawach cywilnych

Często ja sam mam okazję stanąć na miejscu świadka. Nie tak dawno zeznawałem w sprawie cywilnej o ustalenie ojcostwa. Wydawać by się mogło – nic prostszego. Robi się test DNA i wszystko jasne. Ale żeby zrobić test genetyczny, trzeba zdobyć materiał do badań, a to nie zawsze jest łatwe. W tym przypadku pozwany facet wrócił do żony i wyparł się wszystkiego. O żadnych testach na ojcostwo nawet nie chciał słyszeć. Przez prawie dwa lata sąd odraczał sprawę z braku dowodów. Kobieta jako samotna matka z trudem wiązała koniec z końcem, bez szans na alimenty na dziecko. Mężczyzna, którego ojcostwo mieliśmy potwierdzić był byłym policjantem. Wiedział doskonale jak pozyskiwany jest materiał biologiczny do badań DNA i potrafił unikać takich sytuacji. Czas pandemii mu sprzyjał, bo zakłady fryzjerskie, restauracje, baseny, siłownie – czyli wszystkie miejsca, gdzie można ewentualnie pozyskać materiał biologiczny były zamknięte. Nałożyliśmy na niego stałą obserwację, mając nadzieję, że facet popełni jakiś błąd. Nic takiego się jednak nie wydarzyło. Ale nie zrezygnowaliśmy. Udało się dotrzeć do jego kolegi z policji. Ten kolega niespecjalnie lubił naszego pozwanego, ale dał się namówić, żeby się z nim napić „na zgodę”. Spotkali się „przypadkiem” i „przypadkiem” kolega miał przy sobie butelkę wódki. Usiedli na ławce i zaczęli konsumpcję. Ale nie da się pić wódki w maseczkach, więc panowie je zdjęli, położyli na ławce i … gdzieś zniknęły. Pani mecenas, która prowadziła sprawę i zleciła nam czynności w imieniu swojej klientki, dostała szczegółowy raport wraz ze zdjęciami oraz wynik testu genetycznego potwierdzający ponad wszelką wątpliwość, że ojcem dziecka jest pozwany. Ja potwierdziłem w sądzie nasze ustalenia, a Pani mecenas w imieniu klientki natychmiast złożyła pozew o alimenty.

Współpraca z kancelarią adwokacką w sprawie spadkowej

Od tego czasu nasza współpraca z kancelarią adwokacką się rozwinęła. Mamy dwa kolejne zlecenia zdobywania dowodów oraz jedno – odnalezienia spadkobierców. Zmarły – majętny przedsiębiorca, wprawdzie spisał testament, w którym jedynymi spadkobiercami uczynił swoją trzecią żonę i syna, ale z poprzednimi dwiema żonami miał jeszcze trzy córki, które mogły domagać się swojej części, a przynajmniej zachowku. Żeby ustalić kto ma jakie prawo do spadku, syn postanowił przeprowadzić sądowne poświadczenie dziedziczenia. Sprawą zajęła się kancelaria adwokacka. W takich przypadkach najczęściej daje się ogłoszenie w prasie, żeby zgłosili się wszyscy, którzy mogą mieć ewentualne prawo do spadku. Dwie córki się zgłosiły od razu, jedna mieszkająca w Polsce, druga w USA. A trzecia, najmłodsza jak kamień w wodę. Przyrodnie siostry nie miały z nią żadnego kontaktu. Wiadomo było tylko tyle, że najprawdopodobniej wyjechała do Kanady i żyje w miasteczku Elora, oddalonym o godzinę jazdy od Toronto. To był jakiś punkt zaczepienia, ale problemem był fakt, że mieliśmy tylko jej stare zdjęcia z liceum oraz panieńskie nazwisko, a młoda kobieta mogła przecież wyjść za mąż i po latach wyglądać zupełnie inaczej. Zaczęliśmy od przeczesania portali społecznościowych. Nic. Ani śladu. I wtedy przypomniałem sobie erę przed Facebookiem i Instagramem. Pamiętacie „Naszą klasę”? Kiedyś tam byli wszyscy. Poszukiwana przez nas kobieta też była. Były też zdjęcia z jej ślubu, który odbył się jeszcze w Polsce. Zdjęcia miały datę. A metadane pozwoliły ustalić miejsce – Żywiec. Zrobiliśmy sobie wycieczkę. Obeszliśmy wszystkie 4 kościoły w Żywcu i w końcu – bingo! Poznaliśmy aktualne nazwisko po mężu poszukiwanej kobiety. W Polsce byłoby dość popularne, ale w 4 tysięcznym kanadyjskim miasteczku Elora, w prowincji Ontario, były tylko dwie rodziny o tym nazwisku. Ustaliliśmy adres i numer telefonu poszukiwanej. Zajęło nam to zaledwie tydzień. Pani mecenas i jej klient byli pod wrażeniem.

W jakich sprawach współpraca kancelarii z detektywem przynosi realne efekty

Właściwie dotyczy to niemal wszystkich zagadnień, w których znaczenie mają dobrze przygotowane dowody. Najczęściej prawnicy zlecają detektywom zbieranie dowodów w sprawach rozwodowych – zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach, kiedy uznanie winy jednego z małżonków może rzutować na podjęcie dalekosiężnych decyzji przez sąd.

Coraz częściej również firmy decydują się na skorzystanie z pomocy adwokatów i detektywów przy podpisywaniu umów i nawiązywaniu współpracy czy partnerstwa z innym przedsiębiorstwem. Wspólne działanie prawnika i detektywa pozwala na precyzyjną ocenę wiarogodności drugiej strony umowy.

Dzięki współpracy z prywatnym detektywem, adwokat jest w stanie zaoferować swoim klientom znacznie bardziej kompleksowe i sprawniej wykonywane usługi. Różnica jakościowa odczuwalna jest podczas zbierania dowodów, gdyż detektyw potrafi relatywnie szybko zebrać wysokiej jakości materiały, które następnie mogą być wykorzystane w toku postępowania sądowego. Przygotowany przez detektywa szczegółowy raport i ewentualne zeznanie przed sądem w roli świadka często okazują się bardzo mocnym argumentem w sprawie.

Po pierwszych pozytywnych rezultatach wiele kancelarii decyduje się na nawiązanie stałej relacji i regularne sięganie po usługi zaufanego detektywa. Z reguły przekłada się to na lepsze oceny i większą liczbę klientów.

 • Warszawa
  Al. Jerozolimskie 89/43, 02-001 Warszawa

 • Gdańsk
  ul. Hynka 6, 80-465 Gdańsk

 • Wilno
  Didžioji st. 18, Wilno 01128, Litwa

 • Paryż
  Biuro operacyjne

Zapoznaj się z ofertą agencji śledczej wyspecjalizowanej dla klienta biznesowego

Pn-Pt 9-17
+ 48 730 868 895

© 2021 by SemUp