Trade Vision Group (Lencher ExPro LLC) - uwaga oszuści!

Trade Vision Group (Lencher ExPro LLC) - uwaga oszuści!

Zgłosiło się do mnie kilku klientów, którzy inwestując online stracili w sumie ponad milion złotych. Jak to możliwe? To niesamowite, jak proste są takie oszustwa i jak bardzo działają.

Możesz trafić na reklamę Trade Vision Group podczas przeglądania internetu. Wystarczy kliknąć, aby przeczytać:

Trade Vision Group jest światowym liderem na rynku Forex i handlu online.

W krótkim terminie Trade Vision Group zyskał szacunek wybitnych traderów

i analityków. Czy jesteś gotowy, aby zacząć zarabiać? Trade Vision Group wprowadzi Cię na nową drogę do pomyślnej przyszłości.”

Może się też zdarzyć, że zadzwoni ktoś z propozycją bardzo korzystnej inwestycji i tak sugestywnie przedstawi perspektywę dodatkowego dochodu, że dasz się namówić na założenie konta. Zgodnie z instrukcją na stronie Trade Vision Group wysyłasz skan ważnego dokumentu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego Twój adres. Podajesz swój numer telefonu i adres e-mail. Namawiają Cię, żebyś nie płacił kartą, ale najlepiej zrobił przelew na konto Bitcoin. Wpłacasz pieniądze. Dostajesz swojego brokera (lub brokerkę), dzięki któremu (której) wkrótce zamieniasz się w mistrza handlu, wykorzystując wszelkie szanse i zarabiając nawet więcej, niż się spodziewałeś.

Czas mija i postanawiasz wycofać kapitał wraz z wysokim zyskiem. Oszuści informują Cię, że aby „wyjść z inwestycji”, czyli odzyskać pieniądze, musisz najpierw zapłacić 19% podatku od zysków kapitałowych. Wówczas niektórzy orientują się, że mają do czynienia z oszustami, są jednak i tacy, którzy wpłacają te 19% na konto wskazane przez Trade Vision Group. Kontakt z brokerem się urywa. Nikt nie odpowiada na Twoje maile, ani telefony. Pieniędzy nie da się odzyskać.

Trade Vision Group – co to jest i kto za tym stoi

Trade Vision Group to właściwie nie jest firma, a tylko strona internetowa. Można się tego dowiedzieć, czytając zapis drobnym drukiem, umieszczony na samym dole strony startowej. Napis jest po angielsku:

This website is owned and operated by Lencher ExPro LLC, registration number 1005 LLC 2021, First Floor, First St Vincent Bank LTD Building, James Street, Kingstown, St Vincent and the Grenadines”

przetłumaczone:

Ta strona internetowa jest własnością i jest zarządzana przez Lencher ExPro LLC, numer rejestracyjny 1005 LLC 2021, First Floor, First St Vincent Bank LTD Building, James Street, Kingstown, St Vincent and the Grenadines”

Do firmy Lencher ExPro LLC, zarejestrowanej w podatkowym raju na Karaibach, należą również inne strony internetowe, m.in.:

https://www.onyxtradegroup.uk

https://www.novo-trade.de

https://smart-trade-group.com/

Onyx Trade został stworzony na rynek brytyjski. Novo Trade działał na rynku niemieckim. Niemcy jako pierwsi zorientowali się, że mają do czynienia z oszustami. Ostrzeżenie przed działaniami Lencher ExPro LLC wydał we wrześniu 2021 r. Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych w Niemczech (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht), odpowiednik naszej Komisji Nadzoru Finansowego. https://www.bafin.de/SharedDocs/Veroeffentlichungen/DE/Verbrauchermitteilung/unerlaubte/2021/meldung_210913_novo-trade.html

A już w październiku 2021 r., organy ścigania w 6 krajach, z inicjatywy niemieckiej policji i FBI, zorganizowały 10 akcji przeciwko twórcom i organizatorom bezprecedensowej fali oszustw inwestycyjnych w internecie.

Spektakularne zatrzymania miały miejsce m. in. w Kijowie i Charkowie, podczas policyjnych nalotów na siedziby miejscowych call centers. Ukraińska policja poinformowała o zatrzymaniach i pokazała film zatytułowany: „Oszukali cudzoziemców na 7,5 miliona dolarów. Policja zamknęła międzynarodową organizację przestępczą”. Możecie zobaczyć ten film pod tym linkiem

Podobne call centers działały również w Bułgarii, Gruzji, Armenii, Mołdawii, Serbii oraz w Izraelu. Prawdopodobnie, z któregoś z takich call centers dzwonili „naganiacze”, namawiając do zakładania kont na Trade Vision Group oraz innych oszukańczych portalach należących do Lencher ExPro LLC.

Trade Vision Group – tropy prowadzą do Izraela i do Polski.

Jak pisze ‘The Times of Israel” - od ponad 15 lat Izrael jest głównym źródłem oszustw internetowych związanych z fałszywymi stronami internetowymi lub inwestycyjnymi. Ludziom zaangażowanym w ten biznes udało się stworzyć prawdziwy przemysł, który zatrudnia setki osób i wyłudza od nieświadomych klientów miliardy euro.

W październiku ubiegłego roku, podczas akcji organów ścigania zainicjowanej przez policję niemiecką i FBI, zatrzymano kilku obywateli Izraela, którzy zdaniem śledczych są nie tylko organizatorami oszustw, ale również twórcami technologii, która podszywa się pod platformę tradingową, dając inwestorom złudzenie generowania dużych zysków.

Modus operandi - jak to wyglądało w przeszłości.

W przestępczych grupach działali m. in. tacy specjaliści jak Gal Barak czy Timur Rokhlin. Gal Barak dorastał w Izraelu, ale od 2015 roku działał w Bułgarii, skąd kierował międzynarodowym oszukańczym biznesem. Nazywano go „Wilkiem z Sofii”. Został zatrzymany w 2021 roku w Austrii, a sąd określił jego działania jako „ogromną energię przestępczą zainwestowaną w manipulacje na platformach internetowych oraz tworzenie call center”. Timur Rokhlin, obywatel Izraela oraz Ukrainy, wpadł pod koniec grudnia 2021. Obecnie przebywa w Izraelu i jest objęty elektronicznym nadzorem. W lutym 2022, Niemcy wystąpili o ekstradycję oszusta, ponieważ podejrzewają, że stworzył on skuteczny system prania pieniędzy. Miliony euro wędrowały pomiędzy rachunkami jego firm zarejestrowanych na Ukrainie, w Rumunii, Szwajcarii, Czechach i Hongkongu. Niemieccy śledczy ustalili, że Rokhlin zwerbował grupę tancerzy baletowych z Kijowa, którzy otwierali dla niego rachunki podczas wyjazdu na występy w Pradze.

Na wolności pozostaje człowiek, który najprawdopodobniej jest mózgiem całej operacji – Izraelczyk, Ilan Tzorya założyciel platformy handlu opcjami binarnymi Tradologic oraz firmy inwestycyjnej Krypton Capital. Był wielokrotnie przesłuchiwany przez prokuratury w Niemczech i Austrii, ale nie udało się udowodnić mu nielegalnej działalności.

Wiele wskazuje na to, że Trade Vision Group jest częścią tego oszukańczego imperium. Platforma zaczęła działalność w Polsce w drugiej połowie ubiegłego roku. Gdy w październiku 2021 rozpoczęły się policyjne naloty na call centers w całej Europie, pracownicy jednego ze znanych call center z Wielkopolski, bez przeszkód dzwonili do polskich klientów namawiając ich do założenia konta i wpłacenia pieniędzy na Trade Vision Group. Oszuści działali bez przeszkód, zgarniając miliony z polskiego rynku.

Moja firma InvestProtect dostała zlecenie od grupy klientów, którzy nie tylko chcą odzyskać zainwestowane pieniądze, ale również doprowadzić do ukarania sprawców.

Trade Vision Group – jak odzyskać pieniądze

O to najczęściej pytają oszukani klienci Trade Vision Group. Szansę na odzyskanie środków mają osoby, które wpłacały pieniądze kartą debetową, lub kredytową. W takiej sytuacji można zastosować mechanizm chargeback czyli po polsku obciążenie zwrotne. Proces zwrotu zapłaconych pieniędzy klient musi rozpocząć od skontaktowania się ze swoim bankiem i złożenia żądania chargebacku. Mechanizm ten pozwala na dochodzenie roszczeń wobec podmiotu, który nie wywiązał się z realizacji operacji opłaconej przez posiadacza „plastiku”. Oszuści z Trade Vision Group są świadomi istnienia tego mechanizmu, dlatego uporczywie starają się namawiać klientów, żeby nie korzystali z kart, a płacili przelewem, najlepiej na konto Bitcoin. W takim przypadku mechanizm chargeback nie ma zastosowania.

Jeśli uda się namierzyć i rozbić przestępczą siatkę, będą większe szanse na odzyskanie przez klientów przynajmniej części zainwestowanych pieniędzy.

Nasze śledztwo jest w toku. Będę informował na bieżąco o tym, co udało się ustalić, na moim blogu i w mediach społecznościowych.

 

 

 • Warszawa
  Al. Jerozolimskie 89/43, 02-001 Warszawa

 • Gdańsk
  ul. Hynka 6, 80-465 Gdańsk

 • Wilno
  Didžioji st. 18, Wilno 01128, Litwa

 • Paryż
  Biuro operacyjne

Zapoznaj się z ofertą agencji śledczej wyspecjalizowanej dla klienta biznesowego

Pn-Pt 9-17
+ 48 730 868 895

© 2021 by SemUp