10 lat minęło…jak jeden dzień

10 lat minęło…jak jeden dzień

W tym roku mija 10 lat działalności mojej firmy InvestProtect na rynku usług detektywistycznych. Czas na podsumowanie naszych dokonań, ale też nowe pomysły na przyszłość.

 

Trochę statystyki

Przez te 10 lat zrealizowaliśmy usługi dla ponad 100 firm prywatnych i ponad 20 Spółek Skarbu Państwa, pomogliśmy wygrać sprawy sądowe naszym klientom w 98%, wykryliśmy nielegalny magazyn podrabianych leków, pomogliśmy w ujęciu nielojalnych pracowników okradających swoje firmy. Ustaliliśmy miejsce pobytu, doprowadziliśmy do zatrzymania i ekstradycji twórczyni jednej z największych piramid finansowych.

Trochę wspomnień

W 2012 roku zrealizowaliśmy nasze pierwsze poważne zlecenie biznesowe. To był prawdziwy krok milowy w rozwoju InvestProtect. Zaufała nam jedna z największych firm przemysłowych w Polsce, a sprawa dotyczyła kradzieży paliwa z cystern kolejowych. Udało nam się zdobyć dla klienta niezbite dowody kradzieży i ustalić tożsamość sprawców. Sfilmowaliśmy jak kilkuosobowa grupa złodziei, w biały dzień, zrywa plomby z zaworów cystern, otwiera je i nalewa paliwo do wiader. Jednorazowy ubytek paliwa był niewielki, ale proceder trwał prawie rok, a straty szły w miliony. Finał śledztwa był taki, że razem z agencją ochrony wynajętą przez klienta zatrzymaliśmy złodziei na gorącym uczynku.

Kilka lat później, dla globalnego producenta samochodów ciężarowych, autobusów oraz dostawcy usług serwisowych, realizowaliśmy podobne zlecenie. Z magazynu ginęły części samochodowe. Po kilku dniach pojawiały się w ofercie jednego z portali sprzedażowych. Namierzyliśmy sprawcę, a nasz detektyw dokonał zakupu kontrolowanego. Zarejestrowaliśmy kilka transakcji używając dronów i ukrytych kamer. Sprawca należał do grupy dobrze opłacanych menadżerów, a mimo to nie gardził zarobkiem kilkuset złotych ze sprzedaży kradzionej części samochodowej. No cóż, gdyby nie ludzka chciwość, firmy detektywistyczne takie jak moja, nie miałyby co robić…

Śledztwo o międzynarodowym zasięgu

Największe firmy, które obracają ogromnymi pieniędzmi, nie są w stanie działać bez własnego wywiadu i ochrony kontrwywiadowczej. My im to zapewniamy. Pierwsze takie zlecenie otrzymałem od dużej korporacji amerykańskiej, która poszukiwała w Polsce gazu łupkowego. Rosjanie za pomocą agentury wpływu bardzo agresywnie torpedowali ich inwestycje, inspirowali niepokoje i protesty. Jak to robili? Nagle w małej gminie na południu Polski pojawił się znany reżyser filmów dokumentalnych i nakręcił bardzo krytyczny materiał o odwiertach. Film dotarł do wpływowych grup internetowych, był nawet pokazywany w telewizji. A facet zaczynał karierę, robiąc materiały w USA wspólnie z mafią rosyjską! Młodzi ludzie z okolicznych wiosek protestowali w obronie środowiska. Ich intencje były szlachetne. Nie zdawali sobie sprawy, że byli manipulowani przez lidera, który miał pełną świadomość, że pieniądze na działalność, płynące ze szwajcarskiej fundacji, to tak naprawdę pieniądze Gazpromu. Aby zdobyć te wszystkie informacje dla klienta, badaliśmy międzynarodowe powiązania liderów protestów, jednocześnie zabezpieczając operacje prowadzone w Polsce, nawiązując kontakty i prowadząc rozeznanie w lokalnych społecznościach. Musieliśmy działać dyskretnie, żeby nie narazić dobrego imienia firmy, bo temat był bardzo głośny w mediach.

Piramida finansowa

Doświadczenia zdobyte w poprzednich latach przydały się nam podczas kolejnego śledztwa o międzynarodowym zasięgu. Sprawę zlecili nam klienci oszukani przez Joannę S. – twórczynię jednej z największych piramid finansowych. Pisałem o tej sprawie już wcześniej, przypomnę więc tylko, że Joanna S. wyłudziła od swoich klientów prawdopodobnie prawie miliard złotych. Zaufali jej znani i bogaci ludzie, którzy dali się nabrać na bajeczne zyski związane z handlem cennymi dziełami sztuki. Poszukiwana przez 190 państw Polka została zatrzymana wraz ze swoim synem Mikaelem 20 października w Hiszpanii. Tamtejszy sąd zgodził się wówczas na jej ekstradycję do Polski, ale nie objął kobiety aresztem. Joanna S. wykorzystała ten fakt, by... uciec. Udało nam się ją ponownie namierzyć, doprowadzić do zatrzymania i ekstradycji do Polski.

Nie zwalniamy tempa

Przypomniałem tylko kilka z prowadzonych przez moją firmę spraw. W ciągu 10 lat były ich setki. Nie byłoby sukcesów wielkich i mniejszych, gdyby nie wyjątkowy zespół, który udało mi się stworzyć. Dla moich klientów pracuje 8 doświadczonych detektywów, 2 techników, grafolog, psycholog o specjalności psychologia kryminalna oraz 2 ekspertów w dziedzinie finansów. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem i własną bazą transportową. Korzystamy z coraz bardziej zaawansowanych cyfrowych technologii. Chcemy być wiodącą firmą śledczą w Polsce, świadczącą usługi dla biznesu, ale także dla osób prywatnych.

Chciałbym, aby moja firma mogła być częścią sukcesu naszych klientów, a wtedy zajdziemy bardzo wysoko!

 

 

 • Warszawa
  Al. Jerozolimskie 89/43, 02-001 Warszawa

 • Gdańsk
  ul. Hynka 6, 80-465 Gdańsk

 • Wilno
  Didžioji st. 18, Wilno 01128, Litwa

 • Paryż
  Biuro operacyjne

Zapoznaj się z ofertą agencji śledczej wyspecjalizowanej dla klienta biznesowego

Pn-Pt 9-17
+ 48 730 868 895

© 2021 by SemUp