Pegasus i inne cybernetyczne stwory – czy jest się czego obawiać?

Pegasus i inne cybernetyczne stwory

Stały się nieodzownym elementem naszego życia. Są z nami w domu, w pracy, samochodzie, na spotkaniu towarzyskim czy rozmowie biznesowej, a nawet tam, gdzie niegdyś i królowie samotnie chadzali piechotą. Dziś zapewne towarzyszyłyby im smartfony, bo to o nich mowa w tym artykule, a wraz z nimi - o czym głośno w ostatnim czasie - niekiedy ktoś jeszcze…

Ze względu na swą niebywale już rozwiniętą funkcjonalność, dobry telefon stał się podstawowym narzędziem każdego przedsiębiorcy. By dotrzymać tempa pędzącemu światu i nadążyć za galopującą konkurencją, coraz rzadziej możemy pozwolić sobie na komfort odłożenia telefonu na bok. A gdy już zdarzy się nam go zapomnieć, czujemy ten dziwny niepokój, że może właśnie ominęła nas jakaś ważna wiadomość. Bez wątpienia smartfon stał się naszym oknem na świat, lecz czasami może on równocześnie stanowić otwarte na oścież okno do naszego prywatnego życia.

W ostatnim czasie media obiegła wiadomość o przypadkach wykrycia oprogramowania szpiegującego „Pegasus” w telefonach osób, powiedzmy, nieszczególnie mocno sympatyzujących z obecną władzą. Po tych doniesieniach wielu moich klientów zaniepokoiło się, czy ich telefony również nie padły ofiarą właśnie tego konkretnego oprogramowania. Uspokajała ich tym niemniej myśl, że jako osoby niezwiązane z polityką, nie znajdują się w centrum zainteresowania służb dysponujących tym oprogramowaniem. Dziś jednak, drodzy czytelnicy, chciałbym Was uświadomić, że bycie ofiarą tego typu ataku nie stanowi wyłącznie domeny osób z pierwszych stron gazet. Rokrocznie nasi technicy wykrywają średnio kilkanaście przypadków zainfekowania telefonów naszych klientów oprogramowaniem szpiegującym.

Nagłośniony przez media „Pegasus” to tylko jedno z SETEK dostępnych dziś na rynku oprogramowań tego typu. Wyróżnia go jednak możliwość zdalnej, niezauważalnej dla użytkownika instalacji i następcza trudność jego wykrycia, przez co cieszy się tak dużą popularnością wśród służb. Tak szeroka gama dostępnych na rynku programów szpiegujących i coraz łatwiejsza ich instalacja - nieróżniąca się już znacznie w przypadku najprostszych programów szpiegujących od instalacji innego rodzaju aplikacji - sprawiają, że „każdy znajdzie coś dla siebie” i  atakującym może być już nie tylko technik pracujący dla jednej ze służb specjalnych czy prywatnych wywiadowni gospodarczych, ale każda osoba posiadająca podstawowe umiejętności w obsłudze smartfona.  

Czy jest się czego obawiać?

By nie być gołosłownym, poniżej chciałbym zaprezentować Wam nagranie przygotowane przez naszych techników ku przestrodze innych, za zgodą jednego z naszych klientów, który w obawie przed rozsławionym przez media Pegasusem i inwigilacją ze strony służb, zaniepokojony szybkim zużyciem baterii i nieuzasadnionym przesyłem dużej ilości danych komórkowych, zwrócił się do nas z prośbą o analizę swojego telefonu. Jego obawy okazały się być słuszne, z tą różnicą, że nie był inwigilowany przez służby specjalne, a przez własną żonę…

 

 

 • Warszawa
  Al. Jerozolimskie 89/43, 02-001 Warszawa

 • Gdańsk
  ul. Hynka 6, 80-465 Gdańsk

 • Wilno
  Didžioji st. 18, Wilno 01128, Litwa

 • Paryż
  Biuro operacyjne

Zapoznaj się z ofertą agencji śledczej wyspecjalizowanej dla klienta biznesowego

Pn-Pt 9-17
+ 48 730 868 895

© 2021 by SemUp